19 maja ( czwartek) przedszkolaki z grupy ” Sarenki” wraz ze swoimi opiekunami wybrały się do Zagrody „Zwierzęcy Świat” w Męcince. Dzieci miały okazję poznać żyjące  tam zwierzęta: alpaki, kucyki psa, owce, dzika, króliki. Wspólnie z panią Nicolą, animaloterapeutką,  najmłodsi  udali się na długi spacer polnymi drogami w pięknym otoczeniu przyrody , z Teodorem- cudowną , cierpliwą Alpaką. Każdy miał okazję poprowadzić Teodorka. Zaskoczeniem było spotkanie Alpaki ze swoim przyjacielem kucykiem mieszkającym nieopodal. Po powrocie do Zagrody pierwszy na spotkanie pospieszył dzik, niczym pies, nie odstępował dzieci i dorosłych na krok. Towarzyszyły mu dwie  urocze kózki i kucyki, które przedszkolaki karmiły warzywami . W drewnianym domku, pełnym skarbów dzieci miały do dyspozycji tablice manipulacyjne służące do usprawniania motoryki małej. Tutaj też nie obyło się bez niespodzianek. Otóż w progi domku zawitały dwa stworzonka: pies terapeutyczny : Futuro i kot rasy Ragdoll. Piesek  przywitał się z każdym i na magiczną komendę ” proszę” z wielką radością zjadał przysmaki ułożone na jego łapkach. Wspólnie wykonaliśmy nasze własne Alpaki z drewna i wełny tych sympatycznych zwierząt.
Animaloterapia to metoda wspomagająca leczenie oraz rehabilitację osób z niepełnosprawnością polegająca na bliskim
i naturalnym kontakcie ze zwierzętami. Dzieci uwielbiają konie, psy czy koty.

Dogoterapia to najpopularniejsza metoda leczenia wykorzystywana w terapii i rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz osób przejawiających problemy z przystosowaniem społecznym. Zajęcia z psami poprawiają koncentrację, mają pozytywny wpływ na rozwój mowy, pobudzają podstawowe zmysły do działania.

Hipoterapia -terapia z udziałem koni i kucy  pomaga osobom, zwłaszcza dzieciom, cierpiącym na zaburzenia psychomotoryczne tzn. zbyt duże albo zbyt małe napięcie mięśniowe, uszkodzenia wzroku, słuchu czy wady postawy. Metoda ta ma pozytywny wpływ dla ludzi z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami emocjonalnymi. Ten rodzaj terapii zmniejsza napięcie mięśni i koryguje wady postawy. Dzieje się tak za sprawą ciepła końskiego ciała, które jest znacznie cieplejsze od ludzkiego.

Alpakoterapia polega na współpracy terapeuty i pacjenta z alpaką. W relacji tej alpaka stanowi motywator do podjęcia działania przez pacjenta. Wpływa pozytywnie na jego sferę emocjonalną, poznawczą a nawet społeczną. Kontakt z alpakami ma wyjątkowe skutki w leczeniu dzieci z różnymi rodzaju niepełnosprawnościami, które pod wpływem tych zwierząt uspokajają się, rozluźniają mięśnie, zwiększają rozwój ruchowy i samoocenę.
Ten dzień pozostanie w pamięci dzieci na bardzo długo. Jesteśmy pewni, że jeszcze tu wrócimy. Dziękujemy z całego naszego serca.