Nasze przedszkole przeznaczone jest dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz dzieci ze spektrum autyzmu. Podstawą przyjęcia jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
Do pobrania, podanie do przedszkola. Podanie należy złożyć w sekretariacie Ośrodka.
Okres przedszkolny
to niezwykle ważny czas w rozwoju dziecka. Czas nabywania kompetencji społecznych w kontaktach z rówieśnikami i osobami dorosłymi. Rozwijania umiejętności komunikacyjnych, czas doświadczania przestrzeni i świata wszystkimi dostępnymi zmysłami. Odkrywania, tworzenia, kształtowania i zmieniania rzeczywistości. Każde dziecko posiada „wewnętrzny pęd” do rozwoju, bez względu na to z jakimi trudnościami przyjdzie mu się zmierzyć.
Przedszkole to miejsce, które staje się każdego dnia, na wiele godzin, drugim domem, cichą, bezpieczną przystanią na właśnie rozpoczętej ścieżce edukacji i drodze życia. Czy stanie się dla dziecka trampoliną do sukcesów na kolejnych szczeblach edukacji, czy będzie raczej kotwicą? Ogromna jest na tym polu, rola rodziców, pedagogów, nauczycieli i terapeutów dbających o to, by najmłodsi mogli z odwagą i radością, kontynuować dalszą edukację.
Jakie formy i metody pracy proponujemy i stosujemy?
Zadaniem kadry pedagogicznej przedszkola jest wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju. Ważny jest dobór odpowiednich metod i form pracy sprzyjających realizacji stawianych przed nami wyzwań.
- Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne
- Integracja Sensoryczna
- Psychomotoryka
- Metoda M. i Ch. Knillów
- Gimnastyka ogólnorozwojowa z elementami gimnastyki korekcyjnej
- Terapia ręki
- Sensoplastyka
- Arteterapia
- Aktywne słuchanie muzyki wg Batti Strauss
- Bajkoterapia
Wszystkie metody i formy pracy służą wspieraniu dziecka w osiąganiu poziomu samodzielności optymalnie do jego możliwości psychofizycznych.
Współpraca z rodzicami
Rodzice, o czym stale pamiętamy, są naszymi partnerami w procesie usprawniania dziecka. Informacje od nich pozyskane, to cenne źródło wiedzy. Wychowanie dziecka wymaga wiele trudu, dlatego też wspieramy rodziców naszych podopiecznych, udzielamy wskazówek o pracy dzieckiem w warunkach domowych. Formy pomocy proponowane w ramach systemu wsparcia:
- rozmowy indywidualne
- porady i konsultacje
- warsztaty
- zajęcia otwarte