Zespół uczniów naszego Ośrodka wraz z p. Justyną realizował projekt „Wychowani odkrywani” w ramach ścieżki „Sztuka zaangażowania” ogólnopolskiego programu „Oby Młodzież” prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie z Credit Suisse EMEA Foundation. Celem programu jest wzmacnianie kompetencji społecznych i obywatelskich młodzieży, stwarzanie możliwości efektywnej i satysfakcjonującej współpracy. Poniżej sprawozdanie z realizacji…
„Dowiedzieliśmy się, że jest taki program „Oby Młodzież”…trochę nas nazwa zdziwiła, bo jak nie młodzież to kto?! Sama realizacja projektu to pasmo przygód, wciąż zmienianych koncepcji, wymian współpracujących z nami artystów ….no i jeszcze na koniec ten wirus. Jedno się nie zmieniło, chcieliśmy w naszym projekcie nawiązać do tego co już kiedyś wypracowaliśmy w Ośrodku. Kilka lat temu, wraz z fajnymi ludźmi z krakowskiej galerii „Bunkier sztuki”, realizowaliśmy projekt w ramach programu „PoSZ(t)UKIwanie. Edukacja kulturalna w Bunkrze”. Przyjechali do nas, bo chcieli z nami coś wspólnego STWORZYĆ. Dla nas najważniejsze było to, że Monika, Karolina oraz Mariusz przede wszystkim chcieli nas poznać, wysłuchać i zrozumieć.
Rezultatem tych kilku spędzonych razem dni był mural zaprojektowany przez Mariusza Libela. Był to efekt obserwacji, rozmów, wspólnej pracy oraz chęci zrozumienia naszych historii. Jego głównym motywem było hasło: Wychowani – My odkrywani. W tym haśle zawarta jest prawda o nas, i chyba o naszym Ośrodku. Bo…
Gdzieś, kiedyś pojawia się małe „ja”. Zazwyczaj te „ja” od początku jest inne. Ta wyjątkowość może czasami wynikać z kłopotów rodzinnych, czasami z powodu przebytych chorób, a czasami… po prostu nie wiadomo z czego. Na początku jest całkiem dobrze, można powiedzieć – normalnie. Ale powoli małe „ja” co raz częściej słyszy „nie”: nie wstaje, nie chodzi, nie siedzi, nie mówi….potem dochodzą następne ….nie robi, nie pracuje, nie ma, nie chce, nie wykonuje, nie uczy się, nie odrabia…. I tak małe „ja” zamienia się w „Ja Nie”. Do tego „nie” można się przyzwyczaić, a nawet uznać, że już się jest „nie” na zawsze, że tym „ja” nie ma się co chwalić. Na szczęście „ja” trafia czasami do miejsca gdzie nie pytają czy jesteś dobry, tylko od razu zastanawiają się w czym jesteś dobry? Pomagają znaleźć w sobie „tak”. Sprawiają, że „ja” staje się dla kogoś ważne, szanowane. Odnajduje się wzajemny szacunek, dzięki któremu wyjątkowe „Ja” zamieniają się w My.
Realizując nasz projekt w ramach programu „Oby młodzież” chcieliśmy do tego nawiązać. Pomysłów było bardzo dużo. Początkowo chcieliśmy zaprosić wszystkich mieszkańców do dyskusji na temat kim są ci „Wychowani”? W jakich warunkach proces wychowania odkrywa wszystkie nasze możliwości? Efektem miał być duży billboard umieszczony przed Ośrodkiem zawierający wszystkie odpowiedzi….z różnych powodów zmieniliśmy koncepcję. Po zmianie „opiekuna artystycznego” postanowiliśmy zrobić libdub. Zabraliśmy się ochoczo do pracy, ćwiczyliśmy swoje role, braliśmy udział w warsztatach choreograficznych…i kiedy już mieliśmy zacząć profesjonalne nagranie z ekipą filmową…przyszedł wirus i dystans. Bardzo szybko się zorientowaliśmy, że po chwilowej radości z braku obowiązków szkolnych przyszedł smutek wywołany samotnością. Nie mogliśmy się spotkać z naszymi kolegami, naszymi nauczycielami i pracownikami Ośrodka. I choć mieliśmy stały kontakt online to jednak czegoś brakowało – tego My. Stąd kolejna zmiana (jesteśmy kreatywni) nagraliśmy film, który pokazuje jak małe „ja” staje się duże „My” i jak jesteśmy dumni z siebie. Odkryliśmy jak wiele znaczyMY”.