Po czterech tygodniach aktywnych, wypełnionych nowymi wyzwaniami, wrażeniami i samodzielnymi działaniami praktyk zawodowych w klasztorze St. Marienthal w Niemczech uczniowie wrócili do codziennych szkolnych obowiązków. Projekt: „Praktyki zawodowe uczniów z Polski w Niemczech”, który był realizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w partnerstwie z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży, w ramach Programu Erasmus+ – Mobilność osób uczących się i kadry. Nr projektu: 2021-1-PL01-KA121-VET-000009846 dobiegł końca. Podczas praktyk uczniowie pracowali na stanowiskach wykonując prace: w otoczeniu obiektu hotelarskiego, w pralni hotelowej, w jednostce mieszkalnej, w usługach gastronomicznych. Uczniowie mieli możliwość kształcenia swoich umiejętności na każdym stanowisku pracy.
Ania, Renia, Dominika, Nikola, Wiktor oraz Michał na co dzień pokonywali swoje bariery emocjonalne, językowe, a tym samym codziennie integrowali się z nowym środowiskiem.
W czasie wolnym rozwijali swoje zainteresowania uczestnicząc w różnych formach aktywności tj.: zwiedzanie, poznawanie historii Klasztoru, wycieczki piesze, wspólne planowanie i przygotowywanie posiłków. Wieczorami wymieniali się zdobytą wiedzą, analizowali i porównywali zakres obowiązków, a także wymieniali się nowo zdobytymi doświadczeniami.
Opiekunem praktyk w Ostritz była Pani dr Beata Bykowska – dyrektor administracyjny, która kierowała pracami podczas praktyk i pomagała przy napotkanych trudnościach. Uczniowie mieli również okazję na poznanie i rozmowę z Opatką Sr. M. Elisabeth Vaterodt OCis. Opatka serdecznie rozmawiała z młodzieżą, dziękowała im za pracę na rzecz Klasztoru.
Oprócz doświadczenia zawodowego młodzież szlifowała znajomość języka niemieckiego. Uczniowie nawiązali nowe znajomości przełamując bariery w kontaktach międzyludzkich, nauczyli się samodzielności i poznawali kulturę i tradycje Niemiec.
Wszyscy po powrocie z satysfakcją mówią, że pokonali swoje obawy przed wyjazdem z domu rodzinnego, nowymi wyzwaniami, a tym samym z praktyk wynieśli wiedzę i umiejętności, które wykorzystają w dorosłym zawodowym życiu. Uczniowie jednomyślnie twierdzą, że: „Praktyki zagraniczne dają szansę na dobrą pracę w przyszłości.”
Koordynator Projektu
Dorota Banaszek
Projekt „Praktyki zawodowe uczniów z Polski w Niemczech”, jest realizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w partnerstwie z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży, w ramach Programu Erasmus+ – Mobilność osób uczących się i kadry. Nr projektu: 2021-1-PL01-KA121-VET-000009846.