Nowy Rok 2023 to czas na nowe możliwości i doświadczenia kadry pedagogicznej naszego Ośrodka

W dniach 13 -17 lutego 2023r.w ramach projektu Erasmus+  „Płonąć ale się nie wypalić – przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu nauczycieli SOSzW w Złotoryi” 6 nauczycieli naszego Ośrodka uczestniczyło w szkoleniu „Handling Stress and Avoiding Burnout”, które odbyło się w Palermo na Sycylii.Celem projektu jest poprawa warunków pracy nauczycieli Ośrodka, która ze względu na specyficzny charakter jest niezwykle stresogenna, a bardzo często przyczynia się do wypalenia zawodowego.

Stres jest nieuniknionym elementem naszego życia, a wypalenie pojawia się, kiedy jesteśmy wyczerpani, rozczarowani ludźmi, organizacją, karierą. Aby zminimalizować ryzyko wypalenia zawodowego i ograniczyć stres w naszej pracy zawodowej podjęliśmy kolejne wyzwanie, jakim był udział w szkoleniu zagranicznym.

Szkolenie dostarczyło nam praktycznych narzędzi do radzenia sobie ze stresem. Poprzez różnorodne ćwiczenia poszerzyliśmy wiedzę na temat przyczyn, mechanizmów i skutków stresu. Współpraca w międzynarodowym gronie (edukatorzy z Portugalii, Niemiec, Bułgarii) przyczyniła się do zaobserwowania wpływu stresu na zdolność nauczania. Podczas warsztatów prowadzonych przez trenerkę Dorę Deak uczyliśmy się identyfikować stres i stany emocjonalne, które towarzyszą nam w pracy pedagogicznej.

Podczas przygotowania do wyjazdu, jak i w trakcie jego trwania działaliśmy zespołowo, podejmując decyzje, omawiając i wyjaśniając zagadnienia poruszane na szkoleniu.

Spędziliśmy czas w pięknym miejscu, w przyjaznej i miłej atmosferze. Pięć dni w międzynarodowym zespole to także rozwój umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim, a przy tym wymiana wzajemnych doświadczeń szkolnych w zakresie nauczania i wychowania dzieci i młodzieży w różnych krajach Europy.

Wspaniałym dodatkiem do kursu była możliwość poznania zwyczajów, tradycji i kultury Sycylii. Aktywne spędzanie czasu wolnego pozwoliło na dotarcie do atrakcyjnych miejsc w Palermo (m.in. Katedra, Quattro Canti, Teatro Massimo) oraz niedużej pobliskiej miejscowości Cefalu nad Morzem Tyrreńskim. Mimo dość niskich temperatur podziwialiśmy także widoki z plaży w Mondello. Każdy dzień pozwalał też na poznawanie smaków kulinarnych Sycylii. Z pewnością niektóre z potraw przeniesiemy do polskiej kuchni. 

Pobyt w Palermo to niezwykłe doświadczenie, po którym stwierdzamy, że możemy odkrywać siebie i swoje zasoby na nowo, że każda zmiana (nawet najtrudniejsza) może „dodać nam skrzydeł”. Jesteśmy pełni energii i motywacji do podejmowania kolejnych działań, a także dzielenia się doświadczeniami i wiedzą z kolegami.  Dziękujemy!