„Otwarta galeria… ” – projekt

W dniach 19 – 22 września wzięliśmy udział w projekcie „Otwarta galeria. Kultura dostępna w Bunkrze Sztuki”.
We wtorek wyruszyliśmy 20 osobową grupą do Krakowa . W pierwszym dniu pobytu zwiedziliśmy miasto i poznaliśmy zabytki i historię Krakowa.
W kolejnym dniu, w środę uczestniczyliśmy w fantastycznych warsztatach w Bunkrze Sztuki pod hasłem  Roślino-zwierzo-człowiek . Na tych zajęciach  rozmawialiśmy o chimerach .
Czy istnieją istoty o głowie lwa, ciele kozy, ogonie węża i ludzkich oczach?

Niektórzy naukowcy mianem chimery określają organizmy, które w wyniku zaburzeń mogą składać się z komórek różniących się genetycznie – dotyczy to zarówno zwierząt jak i roślin!
Czy jednak człowiek może stać się częścią organizmu roślinnego lub zwierzęcego? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi.  Dowiedzieliśmy się , że na pewno możemy zrezygnować częściowo z naszych „ludzkich” przebrań, spróbować ukryć się za peleryną z piór i pajęczyny, naruszyć granicę między naszym światem a światem przyrody, zastosować kamuflaż.
Jakie emocje wywoła roślino-zwierzo-człowiek, tajemnicze „międzygatunkowe stworzenie”? Czy znajdzie się dla niego miejsce w świecie mody? Na te i inne pytania  odpowiadaliśmy  podczas warsztatów inspirowanych wystawą Ines Doujak  „Bezpańskie głosy’, oglądając wyjątkowe kolaże artystki. Każdy z nas  stworzył unikalny wzór  tkaniny.
Podczas drugiej części zajęć poznaliśmy nietypowe ubrania.  W tym samym dniu nasza ulubiona kuratorka Karolina Vysata poprowadziła dla nas warsztaty z „ białymi pudełkami„  z których powstały nasze wyjątkowe i niepowtarzalne Galerie.

W czwartek zwiedziliśmy i  poznaliśmy krakowską dzielnicę Kazimierz. Idąc śladem dawnych mieszkańców poznaliśmy ważne postaci związane z historią dzielnicy a także Plac Nowy i ulicę Szeroką. W tym dniu zwiedziliśmy również Muzeum Etnograficzne i braliśmy udział w warsztatach „ Co masz dziś na sobie ?”. Rozmawialiśmy o funkcjach stroju dawniej i dziś.

W piątek pożegnaliśmy Kraków i wróciliśmy do swoich domów i ukochanej szkoły :-)
To był pozytywnie spędzony czas, pełen wrażeń, dobrych emocji i artystycznych doznań. Zderzenie z Wielkim Miastem i Sztuką przez duże S. Sami zobaczcie na fotografiach jak dobrze nam było podczas tego pobytu!

Projekt finansowany był przez
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

25 września 2017

« »