XXI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej-Ciechocinek 2017

Z radością informujemy, że w dniu 26 czerwca 2017 r. tuż po zakończeniu minionego roku szkolnego   Maksymilian Szestak uczeń III klasy szkoły podstawowej zakwalifikował się jako jeden z 50 utalentowanych osób z Polski do uczestnictwa w tym festiwalu. Organizatorem tej imprezy była Fundacja Inicjacjatyw na Rzecz Niepełnosprawnych PRO OMNIBUS.
Nagrodą za awans był wyjazdu wraz z opiekunem do Ciechocinka i nieodpłatny udział w warsztatach muzycznych i festiwalu w dniach od 12 do 31 lipca 2017 r.


Organizator zapewnił uczestnikom i ich opiekunom nieodpłatnie noclegi i wyżywienie w Centrum Rehabilitacji Teo Dorka w Ciechocinku.
Należy dodać, że twórcą tego festiwalu była Grażyna Świtała polska piosenkarka i kompozytorka.

Maksymilian miał okazję pierwszy raz w życiu spędzić wakacje poza domem rodzinnym. Nie były to jednak beztrosko spędzone dni w nowym i nieznanych mu jeszcze mieście. Przez pierwsze dwa tygodnie 2 razy dziennie uczestniczył w przygotowaniach do festiwalu szkoląc swój głos pod okiem pięciu fachowców, z którymi w profesjonalny sposób brał udział w indywidualnych warsztatach muzycznych i próbach poprzedzanych zawsze wspólną rozśpiewką.

W drugim tygodniu pobytu w Ciechocinku pojawiła się orkiestra, z którą każdy z uczestników śpiewał swój wybrany utwór pod okiem trenerów. Wśród muzycznych opiekunów jak się później okazało był złotoryjanin Bartosz Jaśkowski, absolwent jazzu katowickiej uczelni muzycznej. Ostatni tydzień przebiegał już w trochę napiętej atmosferze, ponieważ rozpoczęły się festiwalowe dni.

Inauguracyjny Koncert Festiwalowy w Toruniu rozpoczął dwa festiwalowe zmagania konkursowe, podczas których wystąpili polscy młodzi niepełnosprawni artyści, wśród których pojawili się m.in. absolwenci uczelni artystycznych, studiów muzycznych, laureaci nagród grand prix i czołowych miejsc z lat poprzednich, uczestnicy polskich programów muzycznych „Mam talent” z 2015 r. zajmujący III miejsce oraz tegoroczny uczestnik programu Idol itp., a także dwóch uczestników z Ukrainy.

Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: od 6 do 16 lat i od 16 do 25 lat. Maks zaśpiewał piosenkę pt. „To właśnie wiosna” w drugim dniu festiwalu, za które dostał ogromne owacje. Jako jeden z 17-tu debiutantów został wyróżniony kolejnym swoim występem w ostatnim dniu festiwalu – w Koncercie Laureatów. Otrzymał też nagrodę od tajemniczego sponsora.

Trzy tygodnie ciężkiej pracy chłopca zaowocowały nawiązaniem wspaniałych i trwałych przyjaźni pomiędzy uczestnikami a także między ich rodzicami. Przebywając wspólnie pod jednym dachem Maks uczestniczył nie tylko w przygotowaniach muzycznych, próbach i koncertach. Spożywał z innymi wspólnie posiłki, bawił się, spacerował, uczestniczył w urodzinach i innych uroczystościach zorganizowanych w Teo Dorce.

Czas festiwalowy to moment wielu wzruszeń. Każdy pełnosprawny człowiek powinien choć raz w życiu przyjechać do Ciechocinka i przeżyć to sam.
Dzięki temu, że Maks ( nieprzypadkowo ) pojawił się w Ciechocinku został pokochany przez organizatorów i uczestników projektu za swoją dziecinną beztroskę, za uśmiech i szczerość, za ładny choć jeszcze nieoszlifowany głos. Swoją postawą wzbudził wśród starych bywalców festiwalu radość, która jest potrzebna każdemu człowiekowi. Będzie miał możliwość uczestniczenia w projekcie pt. „Tacy sami” organizowanym przez fundację PRO OMNIBUS a także wkupił się swoją osobą i został zaproszony do udziału w kolejnych festiwalach. Wiąże się to oczywiście z nagrywaniem kolejnych płyt z jego wykonaniami piosenek. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia galerii zdjęć.Na jednym z nich jest Maks z przewodniczącym jury, członkiem zespołu Partita – Andrzejem Frajndtem. O festiwalu można dowiedzieć się więcej na www.fundacja.org ).
Gratulacje dla Maksa :-) !!!

10 września 2017

« »